Aktualności

Supernowość – materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

Supernowość - materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

Supernowość – materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

Supernowość – materiały do ćwiczeń grafomotorycznych to pierwszy w historii naszego wydawnictwa e-book. Znajdują się w nim materiały edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Korzystać z nim można również w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

to zestaw aż 100 szablonów do rysowania po śladzie w formacie A4. Są to szablony do samodzielnego wydruku i nieograniczonego wykorzystania w pracy z dziećmi. Jest to więc prawdopodobnie pierwszy na rynku tak obszerny materiał do ćwiczeń grafomotorycznych. Przygotowaliśmy go z myślą o dzieciach przygotowujących się do rozpoczęcia nauki pisania. Szablony narysowaliśmy cienką przerywaną linią w szarym kolorze, dzięki czemu otrzymaliśmy jedynie zarys obrazków. Zadaniem dziecka jest uzupełnienie szablonu poprzez narysowanie linii ciągłych, w miarę możliwości bez odrywania ręki. Prowadząc narzędzie pisarskie po wyznaczonych liniach, dziecko ćwiczy:

 • sprawność ręki, czyli tzw. małą motorykę,
 • uważność i koncentrację,
 • koordynację wzrokowo-ruchową,
 • dokładność,
 • cierpliwość,
 • poczucie estetyki.

Rozwój tych cech i umiejętności należy u dziecka odpowiednio stymulować. Jeżeli wyćwiczy ono łączenie linii przerywanych i kreślenie linii ciągłych bez odrywania ręki, nauka pisania, jak również idące za nią dalsze etapy edukacji będą przebiegały prawidłowo. Nie będą przysparzać dziecku trudności, a nawet będą dawać mu satysfakcję, jak również pozytywnie wpływać na jego motywację wewnętrzną.

Rysowanie po śladzie

bez odrywania ręki początkowo może być dla kilkulatka zajęciem dość trudnym. Lecz nawet jeśli się to dziecku nie udaje, warto zachęcać je do kontynuowania ćwiczeń. Na pewno wraz z każdą kolejną linią i ukończonym szablonem efekty będą coraz bardziej zadowalające – linie będą dłuższe i bardziej równe. A jeśli dziecko na początku ma problem z utrzymaniem kredki czy ołówka lub z płynnym prowadzeniem go po wyznaczonych liniach, pokażmy mu, jak należy to robić. Weźmy jego dłoń w swoją i narysujmy obrazek wspólnie. Uczmy dziecko prawidłowego chwytu pisarskiego. Pamiętajmy też, żeby w przypadku dziecka leworęcznego nie nalegać na rysowanie ręką prawą. Dziecko powinno rysować ręką dominującą.

Materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

znajdujące się naszym e-booku przedstawiają wybrane rośliny, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku, znane obiekty. Dobraliśmy je tak, aby trafić w zainteresowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podzieliliśmy je na 10 kategorii:

 1. Narzędzia domowe
 2. Zwierzęta
 3. Dinozaury
 4. Owoce i warzywa
 5. Sprzęty domowe
 6. Pojazdy i maszyny
 7. Kwiaty polne i ogrodowe
 8. Ogród
 9. Kosmos
 10. Kraków

Ułożyliśmy je zgodnie z zasadą stopniowania trudności, to znaczy od łatwiejszych (z mniejszą liczbą detali) do trudniejszych (z większą liczbą detali). Do zabaw z łatwiejszymi szablonami można zaprosić już nawet młodsze przedszkolaki. Z kolei szablony trudniejsze zainteresują dzieci starsze, nawet młodszych uczniów.

Nauka czytania

Nasze materiały do ćwiczeń grafomotorycznych mogą być także ciekawą pomocą we wczesnej nauce czytania, ponieważ każdy ze 100 rysunków opatrzony jest podpisem. Dla ułatwienia podpisy pod obrazkami wykonano wielkimi literami.

Supernowość – materiały do ćwiczeń grafomotorycznych

powstały jako rozwinięcie i kontynuacja naszych wcześniejszych działań. Na początku pandemii rozpoczęliśmy udostępnianie darmowych plików do pobrania z szablonami do rysowania i pisania. Zainteresowanie tymi materiałami okazało się tak duże, iż postanowiliśmy zebrać je w formie jednego wygodnego pliku. Od teraz decydując się na zakup naszego e-booka będzie można w jednym miejscu na komputerze przechowywać 100 szablonów o zróżnicowanym poziomie trudności i sięgać do nich w dowolnym momencie.

Zaletą takiej formy publikacji jest to, że można przechowywać ją na komputerze czy telefonie i sięgać do niej zawsze w razie potrzeby. E-book umożliwia przygotowanie nieograniczonej liczby egzemplarzy szablonów, na przykład dla wszystkich dzieci w klasie czy grupie. Zaletą e-booka jest także i to, że do znajdujących się na nim szablonów można wracać wielokrotnie.

E-book – nowy rodzaj produktu

Z chwilą wejścia e-booka do sprzedaży wszystkie dotychczas opublikowane pliki darmowe, które w nim się znalazły, znikają z działu z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi. Z czasem w ich miejsce pojawią się nowe materiały edukacyjne. W dziale tym pozostają nadal te pliki darmowe, które w e-booku się nie znalazły. Nadal jest to kilkanaście plików, a w każdym z nich znaleźć można kilka szablonów lub zagadek i łamigłówek. Zachęcamy do ich pobierania.

E-book z szablonami do rysowania po śladzie

został pomyślany tak, aby mogli korzystać z niego zarówno nauczyciele, pedagodzy i terapeuci, jak i rodzice, którzy wybrali dla swoich dzieci edukację domową oraz ci, którzy często organizują w domu dla swoich dzieci różne zajęcia edukacyjne, kreatywne i rozwojowe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *