Aktualności

Międzynarodowy Dzień Matematyki

Konkurs_Matematyka wokół nas

Międzynarodowy Dzień Matematyki 2021

Międzynarodowy Dzień Matematyki przypada w tym roku na 12 marca (według niektórych źródeł – na 14 marca). Obchodzić go będziemy już po raz 14. To matematyczne święto zostało zapoczątkowane przez organizację World Education Games już w 2007 r. Obecnie każdego roku biorą w nim udział miliony uczniów, jak również tysiące szkół z całego świata. Celem tego dnia jest pokazanie młodym ludziom, że matematyka jest bardzo ciekawa i że otacza nas zewsząd, a każdy z nas ma z nią do czynienia niemal na każdym kroku. Dlatego nie trzeba się jej bać i z góry zakładać, że jest trudna; wręcz przeciwnie – warto ją poznawać coraz lepiej, na przykład w formie ciekawych gier, łamigłówek i zabaw matematycznych.

Międzynarodowy Dzień Matematyki

Tegoroczny Dzień Matematyki ma w naszym wydawnictwie dwa najważniejsze aspekty:

  • nowe książeczki PUS do matematyki dla starszych przedszkolaków
  • specjalny konkurs dla nauczycieli i pedagogów.

Nowe matematyczne książeczki PUS

zatytułowane „Matematyka na starcie. Pierwsze zabawy matematyczne„, które ukazały się zaledwie kilka dni temu, już cieszą się dużym zainteresowaniem rodziców i nauczycieli. To 2 książeczki wprowadzające przedszkolaków w świat zabaw matematycznych i pokazujące im, że z matematyką stykamy się często i w wielu różnych sytuacjach. Książeczki te mają też pokazać rodzicom, że warto od najmłodszych lat zapraszać dzieci do takich prostych zabaw matematycznych. Taką prostą zabawą matematyczną może być na przykład przeliczanie różnych elementów czy przedmiotów. Może to być również nauka dodawania na konkretach, na przykład owocach lub często używanych zabawkach. Większość dzieci wykazuje naturalne zainteresowanie matematyką, dlatego warto je w rozwijaniu tego zainteresowania na różne sposoby wspierać.

Matematyka na starcie

Dziecko przyzwyczajone do matematycznych zabaw, do dostrzegania zasad matematycznych w codziennym życiu, łatwo i szybko się matematyką zaprzyjaźni. A gdy rozpocznie naukę w szkole, matematyka nie będzie dla niego najtrudniejszym przedmiotem, którego trzeba się bać, lecz świetną przygodą, która pomaga poznawać i odkrywać świat.

Matematyka wokół nas – konkurs dla nauczycieli

to drugi aspekt naszych obchodów tegorocznego Dnia Matematyki. To konkurs, który organizujemy wspólnie z partnerami:

Zadanie konkursowe polegać będzie na przygotowaniu scenariusza zajęć rozwijających u uczniów umiejętności matematyczne. Konkurs skierowany jest do nauczycieli oraz pedagogów. Prace konkursowe będzie można nadsyłać w terminie do 31 marca 2021 r. Laureaci otrzymają zestawy materiałów PUS do matematyki. Wszystkie szczegóły oraz konkursowy regulamin znajdują się na stronie naszego partnera kliknij tutaj.

W imieniu własnym, jak również naszych partnerów gorąco zachęcamy do udziału w konkursie. Prosimy też o przekazywanie tego zaproszenia koleżankom i kolegom nauczycielom. Wszak im więcej ciekawych zajęć matematycznych dla uczniów, tym ciekawsza, dająca lepsze rezultaty edukacja.

Międzynarodowy Dzień Matematyki 2021

jest dobrą okazją do ponownej refleksji nad tym, dlaczego tak wielu uczniów odczuwa przed matematyką lęk, dlaczego jej nauka sprawia im trudność i dlaczego wciąż tak niewielu z nich matematykę po prostu lubi. Jest też pretekstem, aby zaprosić dzieci do ciekawych zabaw z matematyką w tle – choćby tych opartych na Systemie Edukacji PUS😊

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *