Aktualności

Już niedługo święta

Już niedługo święta_sudoku obrazkowe

Już niedługo święta, mamy więc dla Waszych dzieci coś, co pozwoli już teraz poczuć tę wspaniałą świąteczną atmosferę, za którą wszyscy tak tęsknimy. Zajrzyjcie koniecznie do zakładki z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi do pobrania, gdyż właśnie pojawił się tam zupełnie nowy plik. To plik z tak lubianym obrazkowym sudoku, w którym tym razem królują motywy świąteczne: choinki, prezenty, Mikołaje i lukrowane pierniczki?

Obrazkowe sudoku dla dzieci

z motywami świątecznymi obejmuje 5 łamigłówek: 4 łatwiejsze i 1 trudniejszą – z aż 6 obrazkami. Adresujemy je do przedszkolaków i młodszych uczniów. Warto sięgnąć po nie właśnie teraz, gdy w radio słychać już kolędy, a w domach piecze się pierniczki i szykuje świąteczne ozdoby.

W przypadku tego pliku zadanie dziecka polega na:

  1. wycięciu znajdujących się po prawej stronie planszy kartoników z obrazkami,
  2. ułożeniu ich na planszy tak, żeby spełnione zostały zasady sudoku, czyli żeby w żadnym rzędzie ani w żadnej kolumnie nie powtarzał się żaden obrazek.

Już niedługo święta

Najpierw przedszkolak ćwiczy wycinanie. Dla wielu dzieci jest to czynność dość trudna, dlatego warto trenować ją bez przymusu, właśnie w trakcie takich miłych zabaw. Koniecznie dajmy dziecku odpowiednie dla niego, bezpieczne nożyczki i zachęćmy je do jak najdokładniejszego wycięcia bocznych obrazków. Potem pokażmy mu zasadę rozwiązywania sudoku. Nawet jeśli początkowo trudno mu będzie ją zrozumieć, rozwiążmy jedno czy drugie zadanie wspólnie z dzieckiem. Nakierujmy je delikatnie na właściwe odpowiedzi i zachęcajmy, by samodzielnie układało obrazki na planszy.

Obrazkowe sudoku dla dzieci

pomaga także ćwiczyć koncentrację i logiczne myślenie. Dziecko musi bowiem najpierw uważnie prześledzić, jakie obrazki już występują na planszy, aby zdecydować po które należy sięgnąć w następnej kolejności oraz w jaki sposób je ułożyć. Dużym ułatwieniem jest tutaj możliwość wielokrotnego próbowania możliwych ustawień. Nie byłoby to możliwe, gdyby w pustych miejscach na planszy właściwe obrazki trzeba było narysować albo nakleić. Wówczas ewentualny błąd byłby już nie do naprawienia.

Zasada PUS, czyli Pomyśl – Ułóż – Sprawdź

Tymczasem tu, zgodnie z naszym nadrzędnym hasłem „Pomyśl – Ułóż – Sprawdź”, dziecko dotąd układa i dopasowuje kartoniki aż plansza będzie ułożona poprawnie, a dziecko odniesie sukces. Ten sukces i płynąca z niego satysfakcja wzmocni wewnętrzną motywację dziecka, które z chęcią będzie rozwiązywało kolejne zadania i zagadki.

Taka zabawa z sudoku może stać się dla całej rodziny okazją do rozmów o świątecznych zwyczajach albo o tym, jakie świąteczne przygotowania nas jeszcze czekają. A może dodatkowo wyzwoli kreatywność i zainspiruje kogoś do stworzenia takiego świątecznego sudoku według własnego pomysłu?

Kolekcja bezpłatnych materiałów edukacyjnych PUS

obejmuje już blisko 20 różnych plików, a każdy z nich zawiera kilka szablonów albo zagadek do rozwiązania. Warto sięgać po nie szczególnie teraz, gdy dzieci dużo czasu spędzają w domu i niejeden rodzic głowi się nad tym, jakie zajmujące zajęcie zaproponować dziecku. Nasze materiały pozwolą nie tylko ciekawie zorganizować mu czas, ale i umożliwią ćwiczenie różnych umiejętności.

Darmowe pliki do pobrania

z kolekcji PUS to m. in.:

  • zwierzęta – sudoku obrazkowe
  • cyfry – sudoku obrazkowe
  • pojazdy – szablony do rysowania po śladzie
  • kosmos – szablony do rysowania po śladzie
  • dinozaury – szablony do rysowania po śladzie
  • wiersze znane i lubiane – szablony do pisania po śladzie z brakującymi wyrazami do uzupełnienia.

Zachęcamy do ich pobierania i życzymy dobrej zabawy!?

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *