Aktualności

Rysowanie po śladzie – motywy krakowskie

Rysowanie po śladzie – motywy krakowskie to nowy plik w kolekcji bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które można pobierać z naszej strony. Po pobraniu i wydrukowaniu pliki te są gotową pomocą, którą można wykorzystać do różnych edukacyjnych ćwiczeń i zabaw.

Szablony do rysowania po śladzie

stanowią na razie główną część tej grupy materiałów. Obejmują już 7 różnych plików, z których każdy zawiera 5 – 7 szablonów. Szablony te przedstawiają rysunki wykonane przerywaną linią. Zadaniem dziecka jest narysować je linią ciągłą prowadząc rękę według wzoru. Tego typu ćwiczenia to tzw. ćwiczenia grafomotoryczne, które pozwalają dziecku usprawniać rękę: dłoń i palce, a tym samym przygotowywać się do nauki pisania. Dodatkowo ćwiczenia te wpływają korzystnie na koncentrację uwagi, rozwijają percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonując je dziecko rozwija również cierpliwość i wytrwałość. Wszystkie te cechy i umiejętności należy systematycznie rozwijać, jeśli zależy nam na tym, aby nauka czytania i pisania przebiegała prawidłowo.

Inną częścią bezpłatnych materiałów

edukacyjnych są szablony do pisania po śladzie. Ich uzupełnianie jest kolejnym etapem na drodze przygotowania do nauki pisania. W tym przypadku dziecko pisze prowadząc rękę po krótkim tekście, wydrukowanym jasnoszarym kolorem. Tak pisze kolejne litery, wyrazy i zdania. W ten sposób ćwiczy prawidłowy chwyt narzędzia do pisania: ołówka, długopisu i pisaka, jak również uczy się prawidłowo łączyć litery.

W przygotowaniu są również inne materiały edukacyjne do pobrania. Będziemy je sukcesywnie publikować na naszej stronie.

Rysowanie po śladzie – motywy krakowskie

samo uzupełnianie tych szablonów, podobnie jak w przypadku materiałów opublikowanych wcześniej, to dopiero początek dobrej zabawy, do jakiej można zaprosić dzieci. Kiedy dziecko szablony uzupełni, warto podpowiedzieć mu, że można je pokolorować, pomalować lub wykleić wybranym materiałem (kolorowym papierem, skrawkami gazet, bibuły, tkanin, plasteliną itp.). Następnie można zaproponować dziecku wycięcie gotowego obrazka. Takie wycinanie to także doskonałe ćwiczenie małej motoryki, jak również koncentracji, cierpliwości i dokładności.

W przypadku szablonów

z motywami krakowskimi proponujemy dalsze zabawy edukacyjne takie jak:

  • odszukanie Krakowa na mapie Polski,
  • poszukanie w albumach lub w internecie zdjęć z Krakowa, rozmowa o tym, co te zdjęcia przedstawiają,
  • przeczytanie wybranej legendy o Krakowie,
  • poszukanie w różnych źródłach informacji o słynnych, związanych z Krakowem, Polakach,
  • zaplanowanie wycieczki po Krakowie i stworzenie listy miejsc do zobaczenia.

To oczywiście tylko kilka przykładowych propozycji. Warto jeszcze zapytać dziecko, co samo chciałoby zrobić i czego chciałoby się dowiedzieć; może okazać się, że zaskoczy nas ono swoją pomysłowością. 🙂

Nasze bezpłatne materiały edukacyjne

mają być dla rodziców i nauczycieli podpowiedzią oraz inspiracją do organizowania dzieciom twórczych zajęć, które będą wpierać rozwój różnych cech i umiejętności. A to wszystko w formie ciekawej, angażującej uwagę dziecka zabawy.

Dotychczas opublikowane pliki do pobrania to:

Zapraszamy do ich pobierania i życzmy wielu udanych zabaw. 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *