Gry i zabawy znane i lubiane to zupełnie nowa seria 4 praktycznych przewodników dla nauczycieli, pedagogów i rodziców. Każdy z tych przewodników pokazuje, w jaki sposób można wzbogacić popularne gry i zabawy w treści edukacyjne. Podpowiada także, jak wykorzystać potencjał i radość zabawy do utrwalania wiedzy i rozwijania umiejętności dziecka.
Przewodniki
z serii Gry i zabawy znane i lubiane zostały przygotowane z myślą o zabawie z dziećmi w różnych miejscach i okolicznościach:
- w domu
- w szkole i przedszkolu
- w czasie zajęć wyrównawczych
- w czasie zajęć świetlicowych
- w specjalistycznych poradniach
Seria przewodników
inspiruje i zachęca nauczycieli i rodziców do wspólnego z dziećmi projektowania i wykonywania wybranych elementów lub nawet całych gier. Już ten etap wspólnych zajęć może być zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych doskonałą zabawą.
Gry i zabawy znane i lubiane
do których odnoszą się przewodniki, to powszechnie znane gry takie jak:
- domino
- memo
- lotto
- puzzle
- bingo
- kostki, karty i gry planszowe
Okazuje się bowiem, że dają się one w prosty sposób przystosować do ćwiczeń i zabaw edukacyjnych opartych na treściach z wielu przedmiotów.
Seria
obejmuje 4 części – z pomysłami do wykorzystania w ramach:
- edukacji polonistycznej
- edukacji matematycznej
- edukacji przyrodniczej
- zajęć ogólnorozwojowych i kształcących myślenie logiczne
Przewodniki
Gry i zabawy znane i lubiane zostały wydane w formie praktycznych segregatorów, zawierających karty z opisem:
- materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zabawy (są to powszechnie dostępne w sklepach gotowe produkty, półprodukty lub materiały przygotowane własnoręcznie)
- reguł gry
- przebiegu zabawy
- możliwych wariantów
Karty te można swobodnie wyjmować tak, aby w łatwy sposób można było korzystać tylko z tych, których potrzebujemy w danym momencie. Taka forma umożliwia również korzystanie z przewodników jednocześnie przez kilku nauczycieli.
Zamieszczone w przewodnikach
propozycje mają przede wszystkim inspirować, jak również zachęcać do poszukiwania własnych pomysłów na to, jak urozmaicić codzienne lekcje i zajęcia z dziećmi. Naprawdę warto realizować te własne pomysły dydaktyczne, a przede wszystkim jak najszerzej angażować w nie dzieci.:-)