Aktualności

Nowa książeczka PUS

Czytanie ze zrozumieniem 1-4

Nowa książeczka PUS, którą mamy przyjemność właśnie zaprezentować, nosi tytuł Czytanie ze zrozumieniem 4. Wiersze. To tytuł adresowany do dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Celem książeczki jest ćwiczenie czytania ze zrozumieniem w trakcie ciekawej zabawy. 

 

Umiejętność czytania ze zrozumieniem

nabywana w pierwszych latach nauki, jest bardzo ważna i niezbędna na wyższych poziomach edukacji. Daje ona dziecku możliwość samodzielnego czytania oraz samodzielnego zdobywania informacji i wiedzy. Samodzielnie czytające dziecko, które w pełni rozumie przeczytany tekst, czyli potrafi wyodrębnić główną myśl tekstu, ustalić prawidłową kolejność zdarzeń i wskazać bohaterów, chętnie sięga po książki, a ich czytanie staje się dla niego sposobem zdobywania wiedzy o sobie i świecie.

Praktyczne ćwiczenia,

jakie dziecko wykonuje korzystając z książeczki Czytanie ze zrozumieniem 4. Wiersze, pomagają mu zdobyć umiejętność posługiwania się tekstem jako podstawowym źródłem informacji. Jej brak sprawia, że dziecko potrzebuje na czytanie więcej czasu, przychodzi mu ono z trudem. Przez to spada jego zainteresowanie tekstem, a nawet następuje zniechęcenie i rezygnacja z czytania.

Czytanie ze zrozumieniem 4. Wiersze

to książeczka oparta na znanych i lubianych wierszach dla dzieci autorstwa takich poetów jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska czy Danuta Wawiłow. Najczęściej to właśnie od wierszy zaczyna się dziecięca przygoda z czytaniem. Bo lekturę ułatwiają rymy i rytm utworów, jak też żarty i zabawy językowe, które łatwo wpadają w ucho. Dzięki nim łatwiej dziecku nie tylko zapamiętać tekst, ale również ustalić jego myśl przewodnią, określić nastrój wiersza i wskazać zawarte w nim przesłanie.

Zrozumienie tekstu ułatwiają także barwne ilustracje, które przyciągają uwagę dziecka.

Towarzyszące wierszom ćwiczenia

zawarte w tej książeczce, polegają na:

  • uzupełnianiu tekstu brakującymi wyrazami
  • dobieraniu odpowiednich rymów
  • analizowaniu i zapamiętywaniu treści
  • doskonaleniu zdolności kojarzenia opisanych w wierszu zdarzeń.

W serii „Czytanie ze zrozumieniem”

wydano dotychczas następujące tytuły:

Nowa książeczka PUS

to bogato ilustrowany materiał, który może być wykorzystywany zarówno na lekcjach w szkole, w edukacji domowej, jak i na zajęciach wyrównawczych oraz z terapii pedagogicznej.

Related Posts